Основним документом класу є класний журнал. Класний керівник починає заповнювати його на самому початку навчального року і веде журнал упродовж року. Всі необхідні записи він робить самостійно, не залучаючи до заповнення журналу учнів класу.
· вивчати журнал не рідше одного разу на тиждень, спостерігаючи за успішністю своїх вихованців;
· завжди знати причини пропусків учнями навчальних днів і окремих уроків;
· завжди бути в курсі переживань і труднощів своїх вихованців;
· тісно співпрацювати з учителями-предметниками, пояснювати й доводити до їхнього відома всі проблеми учнів;
· чітко й акуратно робити записи в журналі;
· виконувати всі вимоги навчальної частини.
Підсумкові оцінки за кожний семестр або рік заносяться класним керівником у зведену відомість. Класний керівник записує в класному журналі імена і прізвища учнів за абеткою, заповнює розділ «Загальні відомості про учнів», відзначає кількість уроків, пропущених учнем, і підбиває підсумки про кількість днів і уроків, пропущених кожним учнем за семестр і навчальний рік.
Класний керівник відповідає за стан журналу свого класу стежить за систематичністю ведення журналу вчителями-предметниками, що працюють у класі, аналізує успішність учнів, об'єктивність виставлення підсумкових і семестрових оцінок, відомості про батьків.
Якщо в житті дитини та в її родині відбулися які-небудь зміни, класний керівник зобов'язаний негайно зафіксувати їх у своєму класному журналі (змінилася адреса, телефон, сімейна ситуація).
З допомогою класного журналу класний керівник підбиває підсумки успішності класного колективу за навчальний тиждень. Класний керівник повинен щотижня аналізувати успішність учнів і повідомляти батьків про їхні навчальні результати.
Форми повідомлення можуть бути різними: запрошення для індивідуальної бесіди, виставлення оцінок у щоденник класним керівником, виписування ним на окремому аркуші оцінок із журналу та вклеювання їх у щоденник учня.
Класний керівник систематично аналізує навчальну ситуацію у своєму класі за предметами і звертає увагу вчителів-предметників на:
наповнюваність оцінок;
- об'єктивність виставлення оцінок;
- індивідуальну роботу з дітьми, що часто хворіють;
- індивідуальну роботу з учнями із високим рівнем навчальних
досягнень;
- індивідуальну роботу з проблемними учнями.
Особливу увагу класний керівник приділяє аналізу пропусків занять учнями без поважних причин. При цьому він звертає увагу на такі моменти:
- періодичність пропусків занять;
- на уроках яких учителів учень найчастіше відсутній;
- з ким із однокласників учень пропускає уроки;
- разом із соціальним педагогом аналізує причини
пропусків уроків та розробляє способи впливу на такого учня.